Godkänn kakor
Vi använder oss av kakor (cookies) för att vår webbplats ska fungera bra för dig. De används även för webbanalys i syfte att hjälpa oss att förbättra våra tjänster.
Så använder vi cookies
IK Sleipner har under årens lopp mött en hel rad med utomordentliga fotbollslag från Europas fotbollssocitet. De österrikiska storheterna Admira och Austria, holländska PSV Eindhoven, ungerska Hungaria och Ferencváros, belgiska Union S:t Gilloise, spanska jätten FC Madrid, italienska storklubben FC Milan och de engelska proffslagen Hull City, Birmingham City, Fulham, West Ham och Arsenal, för att nämna några.
Magdeburger FC Viktoria 1896
Den första internationella matchen spelades redan 1909 då Magdeburger Fussballclub Viktoria 1896 från Tyskland gästade Idrottsparken i Norrköping. Matchens utgång blev rätt överraskande hemmaseger med 4-2 efter utmärkt spel av Sleipner. Detta trots att ”man i slutet av sista halvtiden endast spelade med 10 spelare på grund av en sensträckning som drabbade en av dess medlemmar”. ”Men publiken var tydligen nöjd, både med resultatet och det vackra spelet och applåderade livligt”.
1917 gjordes första utlandsresorna. Dels till Danmark där AB Köpenhamn stod för motståndet i en match som slutade 2-2.
Dessutom mötte man i Kristiania (Oslo) i Norge en kombination av Merkantile SFK och Trygg i två matcher, vilket resulterade i en vinst (2-0) och en förlust (0-3).
Man mötte även Merkantile SFK 28 maj i Norrköping samma år och avgick då med segern (3-2) efter 2 mål av Kuta Lindberg och 1 av Arthur Hansson.
Schweiz var tidiga med fotboll på organiserad nivå och spelade sin första landskamp den 12 mars 1905. I OS i Paris 1924 tog man sin hittills enda internationella medalj på A-landslagsnivå i och med OS-silver.
Fyra år tidigare var Schweiz landslag i Sverige på turne. Man mötte Sveriges landslag i Stockholm och vann med 1-0. Sedan mötte man IK Sleipner den 13 juni på Idrottsparken i Norrköping, en match som IKS gick segrande ur med 3-0.
I september 1920 anlände Svenska Fotbollsförbundets och Dagens Nyheters gemensamma gäster från Saint Louis i Amerika till Norrköping. Man spelade där en match inför 2 700 personer mot Östergötlands representationslag som bestod av ett rent lag från IK Sleipner.
Amerikanarna vann den "ovanligt snabba och spännande matchen" med 3-1. Sleipners mål i första halvlek av Valdus Edlund efter"ett kraftigt anfall av hela kedjan". Amerikanarnas seger, "som av lagens spelstyrka att döma blev för stort", grundlades av deras snabbhet. Såväl i anfall som försvar var deras lösen att hastigt rusa på.
Vimpel från SV Wiener Amateure 1921
1921 gästade österrikiska Wiener Amateure Sportverein Norrköping på sin sommarturné. Matchen spelades på Idrottsparken och slutade 1-1.
Wiener Amateure SV bildades 1911 och bytte sedan 1926 namn till Fußballklub Austria Wien.
1921 var IK Sleipner även inbjudna till Kristiania (Oslo) att delta i FK Lyns jubileumsturnering (25 år). Man vann (3-1) mot norska mästarna Odds SK men förlorade mot värdarna FK Lyn (3-4)
Racing C1, de France - VfL Germania 1894 - Norden Nordwest och FTC Budapest
1922 gästades Sleipner i Norrköping av fyra internationella lag.
Racing C1, de France besegrades med 2-1. (RC Paris vann Franska ligan Ligue 1 säsongen 1935/36). Läs mer om matchen >>
VfL Germania från Frankfurt am Main i Tyskland slogs tillbaka med 2-0. Läs mer om matchen >>
SV Norden Nordwest från Berlin besegrades med 7-2.
FTC Budapest lyckades dock besegra Sleipner med 2-1. Ferencváros Torna Club är idag Ungerns mest supportade lag och har över 30 ligatitlar och 20 cuptitlar på sin meritlista.
Matchannons för Jubileumsturneringen och vimpel från DFC Prag 1923
DFC Prag var gäster i IK Sleipners Jubileumsturnering på Idrottsparken 1923 och vann matchen mot Sleipner med 3-1.
Deras fullständiga namn var Deutscher Fussball Club Prag och grundades 1896 av spelare med tyskt ursprung i vad som skulle bli Tjeckoslovakien och som skulle spela en roll i den tidiga utvecklingen av sporten där och i Tyskland.
Klubben spelade i Verband der Deutschen Prager Fussballvereine (Federation of German Football Teams i Prag) och vann ligatiteln 1902.
I Jubileumsturneringen deltog förutom Sleipner och D.F.C. även Kamraterna. D.F.C vann bägge sina matcher och därmed även turneringen.
Kjøbenhavns Boldklub
Samma år besegrades KB Köpenhamn med 2-1 på Idrottsparken. Kjøbenhavns Boldklub grundades 28 april 1876 och är tillsammans med FC St. Gallen den äldsta fotbollsklubben i kontinentaleuropa. Klubben blev dansk mästare 15 gånger. (Detta KB slogs 1992 samman med B 1903 och bildade FC Köpenhamn)
1 juni 1924 gästades Norrköping för första gången av ett proffesionellt engelskt lag när Hull City FC vann med 1-0 på Idrottsparken efter mål av Mills i början av andra halvlek. "Yrkesspelarna var oerhört snabba med utstuderad offsidetaktik. Sleipners försvar presterade ett gott arbete - målvakten (Jansson) i briljant form".
Vimpel och standar från Turkiets OS-lag 1924
Till en av de största internationella framgångarna för Sleipner kan räknas segern över Turkiets olympialag 1924 med 4-1 inför 1 300 personer på Idrottsparken. Sleipners målskyttar var B. Appelskog (2), D. Pettersson och E. Blomgren. De”sympatiska pojkarna från Mustafa Kemals rike tillspelade sig publikens bevågenhet genom det gentlemannamässiga uppträdandet på planen”.
I samband med att klubben firade 25 år anordnades en jubileumsturnering mellan 12-17 juni 1928 under medverkan av KB Köpenhamn, AIK, Örgryte IS och IK Sleipner. Det blev en högtidsvecka för stadens alla fotbollssuporters. Sleipner gladde dessutom sina anhängare genom att vinna hela turneringen efter tre raka vinster.
AIK (2-1) Målskyttar Sleipner: Bengt "Becka" Flisberg, Tore Keller.
Örgryte (2-0) Målskyttar Sleipner: E. Wärn, Bertil Appelskog.
KB Köpenhamn (2-0) Målskyttar Sleipner: Tore Keller, Vigor "Kuta" Lindberg
Fußballklub Austria Wien
Fredag den 5 juli 1929 kom FK Austria Wien på besök till Idrottsparken. Ett utdrag från tidningen efter segern med 2-1 mot artisterna från Österrike:
"Sleipners innertrio Keller, "Rubba" Andersson, och "Becka" Flisberg gjorde en grann match. Mera behöver man strängt taget inte säga. Det behövdes en så fenomenal centerhalv som Kurz och ett så gott bakre försvar som Austrias för att stoppa denna trio. De båda yttrarna "Kuta" Lindberg och Lage Kratz kompletterade kedjan utmärkt.
Målskyttar Sleipner: Rupert "Rubba" Andersson och Bengt "Becka" Flisberg.
Vimpel från PSV Eindhoven 1930
Torsdagen den 12 juni 1930 kom den holländska storklubben PSV Eindhoven på besök till Norrköping. På Idrottsparken spelade Sleipner och holländska mästarna 4-4 inför 4 500 personer. Detta trots att Tore Keller saknades då han hade landskamp på söndagen. Bäste man i hemmalaget var högerbacken Folke Andersson tillsammans med brodern, centern Rupert "Rubba" Andersson, som var kedjans bäste man och gjorde "the hat trick".
Målskyttar i Sleipner: Rupert "Rubba" Andersson 3, Arvid Nilsson 1.
"Sleipner fick oavgjort, 4-4, mot holländska mästarna i rivande och vacker match" skrev Norrköpings Tidningar om matchen. "Holländarna bjödo på ett överdådligt spel men lyckades inte betvinga pålitliga Sleipner".
Samma år gästade även två österrikiska storlag IK Sleipner och Idrottsparken.
FC Admira Wien och Sleipner spelade oavgjort 2-2 i en spännande match med glänsande spel från bägge lagen inför 4 900 personer. Målskytt i Sleipner var Albert Nilsson som ersatte "Rubba" Andersson som centerforward och gjorde hemmalagets bägge mål. Målvakt Jansson var utan ett spår av tvivel bästa man på planen och bars i guldstol därifrån. Anton Schall och Karl Stoiber Admiras målskyttar.
FK Austria Wien fick revansch förr förlusten året innan och stod för en glänsande uppvisning. Slutresultatet skrevs till 4-0 till österrikarna inför 5 200 personer på läktarna. Sleipners ledning hade dock givit spelarna order att i största möjliga mån undvika "närkamp" då laget veckan efter skulle resa på en 14 dagars turné till Norge.
Under turnén till Norge i månadsskiftet juni/juli 1930 spelade man fyra matcher.
FK Kvik besegrades med 4-2 i Trondheim. "Et behagelig bekjentskap" tyckte de norska värdarna. "De viste oss fotball av høi klasse, med vakre, presise pasninger utan antydning till hårdt spill.
Även Alesunds SK besegrades med 4-2. Sleipners lyckades inte prestera sitt vanliga spel i första halvlek i matchen som spelades på en grusbana. Hemmalaget ledde i halvtid med 2-0, men efter pausen gjorde gästerna fyra mål och var fullständigt överlägsna.
I Bergen bjöds det på en utmärkt plan i ett strålande väder under matchen mellan SK Brann och Sleipner. Hemmalaget segrade med 2-1 inför 3 500 personer i en kamp som varierade starkt i både spel och tempo. Tore Keller gjorde Sleipners mål och Olav Dahle och Finn Berstad nätade för Brann.
Sista matchen i Norge spelades i Stavanger mot Viking FK Stavanger. Första halvlek slutade mållös men med övertag för Sleipner. Det var dock norrmännen som tog ledningen i andra halvlek innan Arvid Nilsson kunde kvittera och fastställa slutresultatet till 1-1.
Standar överlämnat av Milan FC till IK Sleipner 1931
Den 17 juli 1931 mötte IK Sleipner FC Milan på Idrottsparken i ett idealiskt väder inför 5 430 åskådare. Det var första gången det visades italiensk fotboll i Norrköping. Laget överlämnade innan matchen sitt klubbstandard till IK Sleipner samt en bukett rosor.
IK Sleipner gick segrande ur kampen med resultatet 2-1, men ännu ett mål för gästerna skulle bäst förtäckt spelfördelningen och målchanserna.
Italienarna gjorde en utmärkt reklam för sitt land. Välbyggda och spänstiga, kraftiga och justa. Deras impulsivitet och spelglädje satte färg och fläkt på spelet och Sleipner fick arbeta för segern, där Tore Keller och ”Rubba” Andersson var de bästa för dagen .
Första halvlek slutade mållös. Spelet gick jämnt och vackert där båda lagen vaskade fram flera chanser utan att spräcka målnollan. Kellers skott räddades med knapp nöd av Carmignato i Milans mål.
I 73:e minuten låstes en Sleipnerspelare i skottläge och domare Eklind blåste barmhärtigt men rättvist straff. Tore Keller gjorde inget misstag trots att en italienare gjorde korstecknet över bollen innan straffen exekverades.
Två minuter senare kom kvitteringen genom lille Magnozzi.
I 83:e minuten slog Keller fram en löpboll till Nils ”Japan” Samuelsson som hann upp den och otagbart sköt i vänstra hörnet. Och trots att det skapades chanser åt bägge hållen blev det inga flera mål i matchen.
IK Sleipners lag: Gunnar Persson, Folke Andersson, John Dahlskog, Evert Blomgren, Valle Larsson, Erik ”Marcus” Andersson, Nils ”Japan” Samuelsson, Olle Siljeholm, Rupert ”Rubba” Andersson, Tore Keller och Gösta Andersson.
AC Milans lag: Carmignato, Bonnizzoni, Schienoni, Moroni, Bocchi, Pomi, Arcari, Moretti, Pastore, Magnozzi, Torriani.
Vimpel från Austria Wiens besök 1931
Lika bra gick det inte i de övriga tre matcherna på Idrottsparken 1931 mot internationellt motstånd. Förlust mot två österrikiska storlag och det norska mästarlaget.
FK Austria Wien (0-2)
SK Brann (1-2)
FC Admira Wien (0-2)
1932 förlorade Sleipner mot engelska proffslaget Birmingham City FC med 2-8 på Idrottsparken. På den regndränkta planen kom proffsens tekniska kunnande till sin fulla rätt, med god balans och hårdhet i närkamperna. Bäst i Sleipner lyckades Rupert "Rubba" Andersson som gjorde lagets bägge mål. Engelsmännen var frapperande jämna med h.y. Briggs och h.i. Grosvenor som de mest framträdande.
Fulham FC - Swedish Tour 1933
16 juni 1933 besegrades sensationellt Fulham FC på Idrottsparken med 3-2 i "en grann match". Det var engelsmännens första nederlag på sin sverigeturné och en bidragande orsak till segern var ett fenomenalt målvaktsarbete av Gunnar Persson i Sleipners mål. Målskyttar: Keller, Rupert Andersson och Curt Hjelm.
Läs mer om matchen mot Fulham >>
I den andra matchen det året var det FC Admira Wien som gick segrande ur kampen mot Sleipner med 4-2 inför ca 5 200 åskådare. Det österrikiska mästarlaget från 1927, -28 och -32 var ett av Europas namnkunnigaste lag vid den här tiden. Gästerna presterade också det bästa spel som på länge visats i Norrköping. Enligt SvD: "Gästernas kedja presterade ett läckert spel på planen men brast lite framför mål. Försvaret pålitligt men ej fenomenalt" Hemmalagets målskyttar var Lindberg och Wetterström.
Hungária FC - MTK (Magyar Testgyakorlók Köre) Budapest FC
Under sommaren 1934 bjöds det på två fina internationella matcher på Idrottsparken.
Fredag 1 juni mötte Sleipner det ungerska storlaget MTK Hungaria (Magyar Testgyakorlók Köre Budapest FC). Ungrarna vann med 5-2 och laget visade upp europeisk toppfotboll när den är som bäst.
"Ungrarna ställde upp med ett mycket starkt och enastående jämnt lag. De spelade en utmärkt vacker fotboll och därtill mycket snabbt. Bollbehandlingen var perfekt i alla lägen och situationer och snabbheten på bollen var högt uppdriven. Laget visade stilig fotboll utan att därför allt för mycket pruta på effektiviteten. Curt Hjelm gjorde hemmalagets bägge mål.
Real Madrid, logo 1930-tal
Söndag 15 juli gästade det spanska storlaget FC Madrid (numera Real Madrid) Idrottsparken inför 8 106 betalande åskådare. Spanjorerna ställde upp med den legendariske fotbollsmålvakten och tillika lagkaptenen Ricardo Zamora.
Spanjorerna i helvita dräkter gjorde entré femton minuter före kick off. Spelarna placerade sig i ring och hälsade publiken med handviftning och något slags hejarop. Mycket verkningsfullt.
Lagkaptenerna Ricardo Zamora och Tore Keller samt domare Ivan Eklind på Idrottsparken.
Liksom ungrarna visade spanjorerna upp en härlig fotboll och vann matchen med 5-2.
Sleipner hängde med bra i början av matchen. Dessvärre fick Keller lämna planen efter 20 minuter efter en skada.
Wetterström gav dock hemmalaget ledningen, men Madrid kvitterade och tog ledningen innan pausvilan. Nils Blad kvitterade 10 minuter in i andra halvlek och Norrköpingslaget hade sedan ett par goda chanser att ta ledningen. Men spanjorerna tog över allt mer ju längre matchen led och gick till slut fram till en rättvis ledning med 5-2 innan domare Eklinds pipa förkunnade att matchen var slut.
På banketten på Strömsholmen efter matchen höll Madrids lagkapten Zamora tal ("på sitt hemlands tungomål") där han artigt menade att lagets turné överträffat alla förväntningar. Han och hans lagkamrater var överförtjusta över vistelsen i Norrköping och över mötet med Sleipner, som enligt spanjorernas åsikt stod för en mycket hög standard. Spanjorerna var förtjusta över publiken, över planen, över domaren, ja över huvud taget över hela matchen.
1935 kom engelska storklubben West Ham United på besök. Matchen förlorades med 2-3 och i andra halvlek gjorde 17-årige målvakten Allan "Palta" Johansson debut i A-laget. Den engelska segern satt dock långt inne efter en stark andra halvlek från hemmalaget. Ett underläge med 2-0 hämtades upp till 2-2 efter mål av Wetterström och Keller innan West Hams flygande vänsterytter Morton avgjorde.
Engelsmännen var imponerade av Sleipners spel. Keller, Wetterström, Törnkvist, och Hjelm på vänsterhalvbacksplatsen "skulle mycket väl kunna spela en framträdande roll i ett engelskt ligalag".
West Ham United squad Sweden 1935 - Pre Season tour of Sweden May 1935
Union S:t Gilloise från Belgien stod också som segrare på Idrottsparken sommaren 1935. 3-5 slutade matchen mot det belgiska mästarlaget.
Även österrikiska FC Wacker och finska mästarna Helsingin Palloseura (HPS) från Helsingfors stod för motståndet 1935. Förlust mot Wacker med 1-6 men vinst mot HPS med 3-1.
Minnespokal från HPS Helsingfors 14/7 1937
1937 var IK Sleipner på turné i Finland.
Man mötte
TPS Åbo (4-0)
och en Helsingforskombination (HPS och IFK Helsingfors) i två matcher (0-3 och 2-2)
samt Finland B (1-3)
Arsenal FC, klubbmärke på 1930-talet
Redan 1922 var det engelska proffesionella laget Arsenal på gång att besöka Norrköping. Sleipner hade genom Ceve med Göteborgsalliansen träffat en överenskommelse att en match skulle äga rum den 21 maj.
Men senare meddelade storlaget att de inte skulle komma på grund av att resan var för lång. Man hoppades dock då att det inte skulle dröja länge innan representanter för världens främsta fotbollsnation skulle komma hit.
Det dröjde dock till fredag 12 maj 1939 innan Arsenal kom på besök. Inför 16 939 åskådare fick ett kombinerat Sleipnerlag en lektion hur fotboll ska spelas och även i viss mån hur den inte ska spelas, då de professionella Londongossarna voro fulla av småtricks utanför reglerna och även då och då onödigt fräna. Den engelska kedjan, där Ted Drake glänste speciellt, visade stundtals upp ett bländande spel.
Keller överlämnar blommor i Arsenals färger till engelsmännens kaptenen Compton före match
Slutresultatet skrevs till 8-2 för gästerna, men trots resultatet gjorde det svenska laget en hedersam insats och höll stundtals spelet mycket väl uppe. Lille Curt Hjelm på högerinner var för dagen på ett strålande spelhumör och var utan tvekan kedjans bäste man, vilket poängterades genom att han påpassligt med två jätteskott gjorde Sleipners båda mål.
”Det var två fina fullträffar jag fick” sade Hjelm om målen. ”Vid första målet vrickade jag bollen över fötterna på vb. och sköt i samma moment med den andra foten. Det andra målet var nog det bästa skott jag fått iväg i mina dar, och ingen målvakt i världen hade tagit bollen”. Det var ett kanonskott i krysset som fick Arsenals burväktare Marks att rusa ut på planen och klappa om målgöraren.
Målen: 1-0 (2) Curt Hjelm, 1-1 (12) Reg Lewis, 1-2 (18) Ted Drake, 1-3 (20) Ted Drake, 1-4 David Nelson, 1-5 Leslie Compton (straff), 1-6 (48) Reg Lewis, 2-6 (49) Curt Hjelm, 2-7 (74) David Nelson, 2-8 (78) David Nelson.
IK Sleipner - Arsenal FC inför ca 17 000 åskådare på Idrottsparken
Stående fr.v: George Marks (mv), Sidney Cartwright, Arne “Monka” Linderholm, Norman Sidey, Harry Nilsson, (Landskrona) Ernie Collet, Lennart Wigren (IFK), Leslie Compton, Erik Lundin (Degerfors), Reg Lewis, Fridolf Martinsson (Örgryte), Gordon Bremner, Sölve Lundblad, David Nelson, Tore Keller, och Allan ”Palta” Johansson (mv).
Sittande fr.v: Ted Drake, Sven ”Bubbla” Andersson, George Drury, Birger ”Bian” Rosengren (IFK), Albert Young och Curt Hjelm.
Sleipners lagkapten för kvällen Gustav Wetterström byter standar i matchen mot MTK Hungaria
I juli samma år gästades Sleipner (liksom 1934) av storlaget MTK Hungaria från Budapest. Det starka ungerska laget bestående av åtta landslagsmän blev åter för starka för hemmalaget med Keller på läktaren. Trots en hemmaledning med 2-0 i paus, efter mål av h.h. Sven Andersson och c.f. Harry Andersson, blev det förlust med 2-6 efter att ungrarna svarat med sex mål på 35 minuter i andra halvlek. Trots det rosades Allan "Palta" Johansson för sitt briljanta målvaktsarbete, bl.a. efter "en sensationellt grann räddning där han utsträckt så lång han var fick händerna på Csehs fruktansvärt hårda markskott".
Även schweiziska FC Luzern gästade Idrottsparken detta år. Det schweiziska laget hade några dagar tidigare slagit AIK i Stockholm, men denna söndagskväll blev det förlust i mot Sleipner Norrköping.
Sleipner gjorde en utmärkt insats, där spelet gick i lås och slutresultatet skrevs till 4-0 efter en mållös första halvlek. Målskyttar var Tore Keller 2, Curt Hjelm och Sölve Lundblad.
Norska "landslaget" besegrade IK Sleipner med 3-2 på Idrottsparken 1943. Det var ett kombinerat norskt fotbollslag som bestod av i Sverige bosatta norrmän, där några deltagit i norska A- samt B-landslaget. I samband med matchen fick lagledare John Brunnberg som minnesgåva 6 st kaffeskedar av norrmännen.
23 augusti 1946 avslutade Nils Liedholm Sleipnerepoken när han spelade centerhalv i matchen mot holländska De Volewijckers på Idrottsparken. Matchen slutade 4-0 till Sleipner. Målskyttar: Stig ”Mygga” Verner 2, Karl-Axel ”Lacket” Johansson och Göran ”Gökas” Linder.
De Volewijckers var en av ett antal holländska fotbollsklubbar som var framgångsrika i efterkrigsligorna innan de tvingades gå samman för att hantera populariteten hos större lag som Ajax och Feyenoord . År 1942 befordrades de till den högsta nivån i holländsk fotboll och blev därmed den största klubben i Amsterdam.
Säsongen 1943/44 kröntes de till holländska ligamästare genom att besegra VUC, LONGA, sc Heerenveen och Heracles i en avslutande slutspelsserie. Detta var De Volewijckers första och enda nederländska mästartitel. Mästerskapet spelades under andra världskriget, och på grund av de förvärrade förhållandena i Nederländerna spelades inget mästerskap alls påföljande säsong (1944–45).
De Volewijckers var tidigare amatörer men blev professionella 1954 och spelade i Eredivisie (högsta ligan i Nedeländerna som startade säsongen 1956/57) från 1961 till 1963. 1974 slogs klubben samman med Blauw Wit och DWS för att bilda FC Amsterdam. De Volewijckers fortsatte som en amatörklubb och spelar idag i Vierde Klasse.
Pokal från SK Branns jubileum 1948
1948 var IK Sleipner inbjudna till Bergen i Norge där SK Brann firade 40-årsjubileum. Sleipner mötte värdarna SK Brann (4-0) och även Stavanger IF (4-0).
Man mötte även IK Wiking i Stavanger (2-3).
1948 var även Österrikiska SC Wacker från Wien på besök i Norrköping för att möta Sleipner. En match som slutade med österrikisk seger (1-4). Sleipners mål av Olle Hjelm.
Dessutom besegrades en Baltisk kombination med 10-0 på Idrottsparken.
IK Sleipners nybildade supporterklubb drog 1949 igång en insamling för att ”köpa” en topptränare till klubben. Det lyckades och engelsmannen Dai Hopkins kunde anställas för de slantar medlemmarna dragit ihop på allehanda sätt. Hopkins, gammal kapten för det engelska laget Brentford FC, såg till att hans gamla lag gjorde en turné i Sverige och mötte Sleipner på Idrottsparken.
Den 12 juni 1955 mötte Sleipner tyska Borussia Mönchengladbach på Idrottsparken. Tyskarna vann 7-2 efter en grann uppvisning. "En fröjd att se Borussias kedjespel" skrev NT.
Sleipners målskyttar var Thure Lundin och Sigge Eriksson (straff).
Borussia, som då låg i andra divisionen, klev på 1960-talet upp i Bundesliga och hade sin storhetsperiod på 1970-talet med bl.a. 5 Bundesligatitlar, 2 vinster i UEFA-cupen, 3 tyska cuptitlar och final i Europacupen.
Den 23 mars 1972 mötte Sleipner spanska R.C.D. Mallorca på Estadio Luis Sitjar i Parma i samband med ett träningsläger på Mallorca.
Efter säsongen 1989 mötte Sleipner Club Deportivo Maspalomas från Kanarieöarna på deras hemmaplan Estadio Municipal de Maspalomas.
Sleipner och Ajman Sports Club i Turkiet
2009 mötte IK Sleipner Ajman Sport Club från Dubai i Förenade Arabemiraten under träningslägret i Side i Turkiet.
Sleipner och Ajman Sports Club i förbrödring efter matchen i Turkiet
2009 mötte IK Sleipner Ajman Sport Club från Dubai i Förenade Arabemiraten under träningslägret i Side i Turkiet.
Match mot Pors Grenland under träningsläger i Turkiet
2010 mötte IK Sleipner norska Pors Grenland under träningslägret i Side i Turkiet.
(IK Sleipners mål alltid först)
|
1909 |
Magdeburger FC Viktoria |
4-2 |
Norrköping |
|
|
1917 |
Mercantile SFK, Kristiania |
3-2 |
Norrköping |
|
|
|
AB Köpenhamn |
2-2 |
Köpenhamn |
|
|
|
Mercantile SFK/Trygg |
3-0 |
Kristiania (Oslo) |
|
|
|
Mercantile SFK/Trygg |
0-2 |
Kristiania (Oslo) |
|
|
1920 |
Schweiz landslag |
3-0 |
Norrköping |
|
|
|
St. Louis, Amerika |
1-3 |
Norrköping |
|
|
1921 |
Odds SK, Skien |
3-1 |
Kristiania (Oslo) |
FK Lyns Jubileumsturnering |
|
|
FK Lyn |
3-4 |
Kristiania (Oslo) |
FK Lyns Jubileumsturnering |
|
|
B 93, Köpenhamn |
2-5 |
Norrköping |
|
|
|
Wiener Amateure |
1-1 |
Norrköping |
|
|
1922 |
Racing C1, de France |
2-1 |
Norrköping |
|
|
|
Germania |
2-0 |
Norrköping |
|
|
|
SV Norden Nord West |
7-2 |
Norrköping |
|
|
|
Ferencvaros TC, Budapest |
1-2 |
Norrköping |
|
|
1923 |
DFC, Prag |
1-3 |
Norrköping |
IKS Jubileumsturnering |
|
|
Köpenhamns BK |
2-1 |
Norrköping |
|
|
1924 |
Hull City |
0-1 |
Norrköping |
|
|
|
Turkiets olympialag |
4-1 |
Norrköping |
|
|
1928 |
Köpenhamns BK |
2-0 |
Norrköping |
IKS Jubileumsturnering |
|
1929 |
FK Austria Wien |
2-1 |
Norrköping |
|
|
1930 |
Philips SV Eindhoven |
4-4 |
Norrköping |
|
|
|
FK Austria Wien |
0-4 |
Norrköping |
|
|
|
FC Admira Wien |
2-2 |
Norrköping |
|
|
|
FK Kvik |
4-2 |
Trondheim |
|
|
|
Alesunds SK |
4-2 |
Alesund |
|
|
|
SK Brann |
1-2 |
Bergen |
|
|
|
Viking FK Stavanger |
1-1 |
Stavanger |
|
|
1931 |
FK Austria Wien |
0-2 |
Norrköping |
|
|
|
SK Brann |
1-2 |
Norrköping |
|
|
|
FC Admira Wien |
0-2 |
Norrköping |
|
|
|
FC Milan |
2-1 |
Norrköping |
|
|
1932 |
Birmingham City |
2-8 |
Norrköping |
|
|
|
FK Lyn |
3-3 |
Norrköping |
|
|
|
FK Austria Wien |
1-4 |
Norrköping |
|
|
1933 |
Fulham FC |
3-2 |
Norrköping |
|
|
|
FC Admira Wien |
2-4 |
Norrköping |
|
|
1934 |
MTK Hungaria, Ungern |
2-5 |
Norrköping |
|
|
|
FC Madrid |
2-5 |
Norrköping |
|
|
1935 |
West Ham United |
2-3 |
Norrköping |
|
|
|
Union S:t Gilloise, Belgien |
3-5 |
Norrköping |
|
|
|
FC Wacker |
1-6 |
Norrköping |
|
|
|
HPS, Helsingfors |
3-1 |
Norrköping |
|
|
1936 |
FC Wacker |
3-1 |
Norrköping |
|
|
|
FK Lyn |
2-5 |
Oslo |
|
|
1937 |
Åbo FF |
4-0 |
Åbo |
|
|
|
Helsingforskombination |
0-3 |
Helsingfors |
|
|
|
Helsingforskombination |
2-2 |
Helsingfors |
|
|
|
Finland B 1-3 |
0-3 |
Helsingfors |
|
|
1938 |
HPS, Helsingfors |
2-0 |
Norrköping |
|
|
1939 |
Arsenal FC |
2-8 |
Norrköping |
|
|
|
FC Luzern |
4-0 |
Norrköping |
|
|
|
MTK Hungaria, Ungern |
2-6 |
Norrköping |
|
|
1943 |
Norska "landslaget" |
2-3 |
Norrköping |
|
|
1945 |
AB, Köpenhamn |
4-1 |
Norrköping |
|
|
1946 |
De Volewijckers, Holland |
4-0 |
Norrköping |
|
|
1948 |
Stavanger IF |
4-0 |
Stavanger |
|
|
|
IK Wiking |
2-3 |
Stavanger |
|
|
|
SK Brann |
4-0 |
Bergen |
SK Branns 40-årsjubileum |
|
|
FC Wacker |
1-4 |
Norrköping |
|
|
|
Baltisk kombination |
10-0 |
Norrköping |
|
|
1949 |
Brentford FC |
0-1 |
Norrköping |
|
|
1950 |
Kieler SV |
1-6 |
Norrköping |
|
|
|
Ev 1899, Pinneberg |
3-1 |
Pinneberg |
|
|
|
Osnabrück |
3-4 |
Osnabrück |
|
|
|
Hemelingen |
7-1 |
Hemelingen |
|
|
1952 |
Godesberg FV |
2-0 |
Erndtebrück |
|
|
|
SF Herdorf |
5-2 |
Herdorf |
|
|
|
SC Opel 06 |
5-2 |
Rüsselsheim |
|
|
1955 |
Borussia Mönchengladbach |
2-7 |
Norrköping |
|
|
|
|
|
|
|
|
1972 |
R.C.D Mallorca |
0-1 |
Palma, Mallorca |
|
|
1989 |
C.D. Maspalomas |
|
Maspalomas, Kanarieöarna |
|
|
1994 |
A.C. Siena |
0-1 |
Siena, Italien |
|
|
2009 |
Ajman Sports Club (Dubai) |
1-2 |
Side, Turkiet |
|
|
2010 |
Pors Grenland (Norge) |
1-0 |
Side, Turkiet |
|
Vi använder oss av kakor (cookies) för att vår webbplats ska fungera bra för dig. De används även för webbanalys i syfte att hjälpa oss att förbättra våra tjänster.
Så använder vi cookies